Srovnání středových motorizací Shimano Steps

25. 02. 2019

Srovnání středových motorizací Shimano Steps

Co je Shimano Steps

Shimano Steps je unikátní e-bike systém vyráběný světoznámou značkou Shimano, která je již několik desítek let globálním výrobcem komponentů pro běžná jízdní kola. Elektrokola vybavená pohonnou jednotkou Shimano velmi věrohodně připomínají jízdu na běžném jízdním kole. Speciálně vyvinutá konstrukce spolu s integrovanými komponenty umožňuje skvělou jízdu. Pohon je přímo instalován na jízdních kolech, pro jehož umístění je rám speciálně navržen. Všechna elektrokola osazená touto motorizací poskytují asistenci až do maximální rychlosti 25 km/h, čímž splňují právem EU stanovené předpisy (EPACK EN15194) a jsou homologována pro provoz na pozemních komunikacích. Pohon je využitelný ve všech terénech jako vaše běžné jízdní kolo.

Při standardních podmínkách je systém zcela vodotěsný, můžete jej tedy využívat i v případě nepříznivého počasí jako je např. silný déšť. K tomu, abyste mohli provozovat elektrokola vybavená touto motorizací, nepotřebujete žádnou zvláštní registraci ani řidičský průkaz. 

 

Instalace Shimano Steps

Tento pohonný systém lze nainstalovat pouze na rámy k tomu speciálně určené. Jestliže elektrokolo není vybaveno touto motorizací, nelze ji ani posléze doinstalovat. V současnosti existuje více než 160 celosvětově uznávaných značek jízdních kol, které jsou vybaveny tímto unikátním středovým systémem. Patří mezi ně například i uznávané německé značky Focus a Stevens, jejichž elektrokola najdete v naší nabídce.

 

Pro koho je Shimano Steps vhodné? 

Krátký nebo dlouhý, rovný nebo těžký terén. Je jedno, zda jste dobrodruh s vášní pro adrenalin nebo milovník města a okolí. Každý si najde takový druh motorizace Shimano Steps, který mu bude dokonale vyhovovat. Systém lze navíc jednoduše konfigurovat přesně podle individuálních potřeb.    

 

 

O motorizaci Shimano Steps E8000

Nejvyšší řada Shimano Steps E8000 přichází s extrémní sílou, díky které zdoláte i ty nejnáročnější terény. Byla navržena pro agresivní jízdu v drsných podmínkách s extrémními překážkami.  Motor je extrémně lehký, tichý a zároveň dostatečně intuitivní. Při každém sešlápnutí pedálu umí poskytnout přesně takové množství podpory, kolik jí momentálně potřebujete. Speciální konstrukce pohonu poskytuje zcela přirozený pocit z jízdy. Elektromotor byl přednostně konstruován pro elektrokola MTB, která umí veškerý jeho potenciál dokonale využít ve svůj prospěch. Jeho síla je 250W při točivém momentu 70 Nm.

 

Hlavní výhodou proti nižším motorizacím (E7000, E6100, E5000) je aplikace E-TUBE PROJECT, která umožňuje za pomocí vašeho smartphonu, tabletu nebo počítače bezdrátově ovládat firmware vašeho elektrokola. Dále umožňuje nastavení a plnou podporu elektronického řazení Di2. Veškeré funkce a operace si můžete přizpůsobit vašemu osobnímu stylu jízdy. Výhodou je automatická kontrola nového firmwaru při každém spuštění, což umožňuje udržovat veškeré funkce a parametry vždy aktuální. Prostřednictvím této aplikace lze provést mimo jiné i podrobnou diagnostiku chyb a snadno a rychle je opravit.

 

 

Celkem jsou k dispozici 4 jízdní režimy (walk, eco, trail a boost) podpořené možností modifikovat si vybrané stupně v jejich dynamickém projevu ve 3 úrovních (dynamic, explorer, custom), přičemž funkce Walk a Eco zůstávají při jakékoliv úrovni nastavení nezměněny.

 

 

  • Režim Dynamic: Tovární nastavení se zvýšenou hodnotou Boost.
  • Režim Explorer: Funkce Trail a Boost jsou automaticky nastaveny na střední úrovni.  
  • Režim Custom: Úroveň podpory si pro obě funkce Trail a Boost volíte tak, aby odpovídaly vašemu preferovanému stylu jízdy a terénu.

 

 

O motorizaci Shimano Steps E7000

Špičková motorizace o nepřekonatelné síle posouvá hranice elektromobility o nevídaný kus dále. Vychází ze základu E8000 a byla vyvinuta spíše pro rekreační horskou cyklistiku. Vhodná je pro cyklisty, kteří příliš nevyhledávají technické úseky. Velkou výhodou je její malý rozměr, jenž umožňuje stejně komfortní jízdu jako na běžném horském kole. Tato kompaktní pohonná jednotka byla speciálně navržena ke zdolávání extrémních překážek. Díky kvalitnímu ochrannému krytu můžete vyrazit i do vyvýšeného terénu s rozsáhlými kořeny. Mezi hlavní přednosti jednoznačně patří plně přizpůsobitelná, téměř tichá a snadno ovladatelná podpora. Motor zaručuje přirozený pocit z jízdy a maximální odolnost proti všem povětrnostním podmínkám.

 

Systém se ovládá za pomocí přepínače. Pro změnu režimů podpory slouží levý spínač a pro ovládání převodů (Di2 či mechanické řazení) pravý spínač. Veškeré důležité informace jsou viditelné na novém moderním displeji, který přehledně zobrazuje údaje o nastaveném režimu podpory, rychlosti, aktuálním stavu baterie a převodovém stupni. Další možností je párování displeje se zařízením třetí strany (GARMIN, SIGMA) jako je např. displej, GPS navigace nebo váš smartphone.

 

E-TUBE RIDE je nová aplikace, která dokáže snadno a přesně monitorovat veškeré údaje o vaši jízdě v reálném čase a přenést je na displej vašeho smartphonu prostřednictvím bluetooth. Perfektní barevná vizualizace vám poskytne dokonalý přehled o vaší aktuální rychlosti, úrovni dopomoci a ujeté vzdálenosti. Aplikace je velmi jednoduchá na ovládání a můžete si ji snadno přizpůsobit dle vašich individuálních potřeb. Stačí jen lehce kliknout na displej a přetáhnout jednotlivé položky do vaší oblíbené pozice. Celkem je k dispozici 5 přednastavených rozložení. 

 

Displej přehledně zobrazuje parametry jako je rychlost, poloha převodovky, vzdálenost, rozsah, hodiny, kadence šlapání, aktuální čas a stav kapacity baterie. Dle typu zvoleného režimu se dynamicky mění barvy displeje a s tím se taky zvýrazní aktuální rychlost. Rovněž existují různé varianty zobrazení displeje. Vybranou položku lze snadno jejím pouhým stisknutím a přidržením libovolně přemístit. Zobrazit tak můžete např. 3/5/6 položek naráz. Celkem lze libovolně přetahovat až 5 předvolených pohledů.

O motorizaci Shimano Steps E6100

Propracovanější a lehčí verze předešlé motorizace. Shimano E6100 - nejvšestrannější pohonný systém postavený na nejnovějších technologiích. Výkonný motor s extrémně nízkou hmotností 2,88 kg byl speciálně navržen tak, aby poskytoval optimální množství výkonu na maximální vzdálenosti. Jistě oceníte jeho elegantní, kompaktní, integrovaný design, který dokonale splývá s rámem kola. Jednotka pohonu E6100 v porovnání s E6000 ušetří až 20 % energie. Zároveň je také neuvěřitelně odolná proti všem povětrnostním podmínkám. Další změnou oproti předchozí verzi je lepší manipulace s pohonem a lepší ergonomie pro jezdce. K dispozici jsou dvě verze této pohonné jednotky, a sice trekingová varianta a městská varianta s plně uzavřeným krytem řetězu. Veškeré jízdní metriky můžete zachytit prostřednictvím standardní SHIMANO jednotky, cyklopočítače třetích stran (GARMIN, SIGMA) nebo chytré aplikace E-TUBE RIDE nainstalované ve vašem smartphonu.

 

Pohon nabízí tři hlavní režimy podpory s odlišnou úrovní asistence. První z nich je ECO režim, který nabízí nejnižší stupeň podpory se sníženou spotřebou baterie. NORMAL režim je skvělou volbou pro dosažení optimální rovnováhy mezi podporou a spotřebou baterie. Poslední režim HIGH zajišťuje maximální podporu s rychlou akcelerací až do rychlosti 25 km/h. K posouzení intenzity kadence šlapání do pedálů je využíván snímač kroutivého momentu. S tímto motorem bude jízda na elektrokole dynamická, komfortní a ještě více plynulá než kdykoliv před tím.

 

O motorizaci Shimano Steps E6000

Tato tichá středová motorizace patří v současnosti mezi nejlehčí (3,2 kg) a nejkompaktnější pohony na trhu. Velmi oblíbená je především pro svůj jednoduchý elegantní design a silný výkon. Využívá se u elektrokol, která jsou předurčena k tiché jízdě po městě nebo v přírodě. Výhodou je velmi jednoduché ovládání a skvělá odolnost proti nežádoucím povětrnostním vlivům. Díky zabudovaným čidlům, které umí rozpoznat vlastnosti terénu a jízdní podmínky, je řazení převodů optimalizované a zcela plynulé. Pohon je dokonale kompatibilní s protišlapnou brzdou a zaručuje tak hladké a dostatečně účinné brzdění. Můžete si tak vychutnávat naprosto přirozený a bezpečný pocit z jízdy.

 

O motorizací Shimano E5000

Novinka mezi středovými pohony Shimano Steps E5000 vznikla teprve nedávno. Jejím hlavním posláním je maximálně komfortní jízda ve městě. Malá, tichá a extrémně lehká jednotka o váze pouhých 2,5 kg osazená kvalitními komponenty nabízí jezdcům asistovanou podporu ve městě. Díky kombinaci účinné technologie a přehazovačky nebo náboje s vnitřním řazením je jízda na elektrokolo mnohem jednodušší. Stejně jako u jiných motorizací i zde jsou nabízeny 3 stupně dopomoci (ECO, NORMAL a HIGH). Údaje o stylu jízdy zachytí buďto standardní displej od Shimano, cyklopočítač třetí strany nebo váš smartphone s chytrou aplikaci E-TUBE RIDE. Jednotka je kompatibilní s mechanickým řazením i s elektronickým řazením Di2.

 

Porovnání motorizací Shimano Steps