FOCUS TEST 2/4: JAK OVLIVŇUJE DOJEZD TEPLOTA?

14. 04. 2019

FOCUS TEST 2/4: JAK OVLIVŇUJE DOJEZD TEPLOTA?

Jeden jezdec, jedna klimatická komora a dva velké teplotní rozdíly. minulém díle jsme zkoumali, jak ovlivňuje váha jezdce celkový dojezd. V dnešním díle velkého FOCUS testu se zaměříme na to, jaký vliv na dojezd má teplota ovzduší. Zajímá vás, jak tenhle test dopadne? Tipněte si, jakou maximální vzdálenost urazí jezdec na jednu plně nabitou baterii a porovnejte ho s výsledkem na konci článku.

 

Vše se odehrálo v německém centru pro letectví a kosmonautiku se sídlem ve Stuttgartu, kde se nachází profesionální klimatická komora. Ta dokáže věrohodně simulovat všechny druhy teplot a povětrnostních podmínek, proto se zde mimo jiné provádí nejrůznější experimenty v mnoha oborech.

 

Test absolvoval zkušený jezdec Mike Kluge s hmotností 78 kg na e-biku JAM² 9.8 Drifter. Využil k tomu nejvyšší stupeň dopomoci Boost.

 

 

První testovací jízda proběhla v komoře, kde bylo pouhých -5 °C! Mike jel v těchto extrémních podmínkách 1 hod  38 min a urazil vzdálenost dlouhou 42,50 km.

 

 

Po pauze, během které došlo k výměně e-biku, baterie a především teploty v komoře usedl Mike za řídítka znovu. Teplota uvnitř komory tentokrát činila 25° C. Mike šlapal v tomto extrémním horku 1 hod 57 min a urazil vzdálenost 50,40 km s maximálním převýšením 851 m.

 

 

Podívejte se na celý průběh testu:

 

 

Co velký test prokázal a jaká jsou doporučení? 

Největší vliv má teplota baterie na začátku jízdy

Možná budete překvapeni, ale není to venkovní teplota, která by výrazně ovlivnila váš celkový dojezd. Důležitá je teplota baterie v okamžiku, kdy zahájíte svou jízdu za velkým dobrodružstvím. To je důvod, proč Mike urazil při 25° C o 7,9 km delší vzdálenost než v extrémní chladném prostředí s teplotou -5 °C.

 

Nabíjejte baterii v teple

Teplota baterie by na začátku jízdy neměla být příliš nízká. Akumulátor se během jízdy velmi rychle zahřeje a to i v chladném prostředí. Je-li to v období zimních měsíců možné, vyrazte na cestu s dostatečnou teplotou baterie. Jedině tak můžete ušetřit spoustu energie a urazit delší vzdálenost.

 

Prodlužte svou jízdu s T.E.C. Pack

Namontujte na rám přídavnou baterii, zdvojnásobte kapacitu baterie na 756 Wh a užijte si nekonečné dobrodružství bez námahy.

 

 

Jak ovlivňuje dojezd režim asistence se podíváme v dalším díle.