FOCUS TEST 4/4: JAK OVLIVŇUJE DOJEZD POVRCH TERÉNU?

07. 05. 2019

FOCUS TEST 4/4: JAK OVLIVŇUJE DOJEZD POVRCH TERÉNU?

V posledním díle velkého FOCUS testu se podíváme na to, jaký vliv na dojezd má terén. První zkušební jízda povede z kopce dolů po štěrkovém povrchu a následně po strmé stezce. Při druhé jízdě změní jezdec směr jízdy a pojede nejdříve nahoru po stezce a následně po štěrkové cestě. Cíl je jasný. Zjistit, jaký velký rozdíl v dojezdu způsobí odlišně zvolený terén.

 

 

Celým testem nás provede zkušený 76 kg vážící jezdec Olly Wilkins, který pojede po celou dobu testování v režimu „Boost“, což je nejvyšší úroveň dopomoci. Má k dispozici špičkové elektrokolo FOCUS SAM2 6.9 s kapacitou baterie 378 Wh. Jdeme na to!

 

 

 

První jízda

Během jízdy bylo zřejmé, že se jedná o velmi obtížný terén. Naštěstí díky režimu Boost, zdoláte i ty nejnáročnější překážky bez námahy. A jakou finální vzdálenost Olly v prvním kole urazil? V celkovém čase 1 hodina a 17 sekund urazil 20,46 km v převýšení 774 m.

 

Druhá jízda

A teď opačným směrem z vrchu dolů. V druhém kole urazil Olly 19,25 km, což je pouze o 1,21 km méně než v předchozím kole. Kapacita baterie vystačila na dobu 59 minut, což je v tomto extrémním terénu obdivuhodné.

 

 

Na první pohled to vypadá, že mezi jednotlivými jízdami není velký rozdíl, protože v obou případech dosáhl jezdec podobných výsledků. Běžně bychom očekávali, že během prudkého stoupání po strmé stezce bude jezdec spotřebovávat více energie než při jízdě dolů. Jak je to možné?

 

 

Ve skutečnosti nemá vliv jenom typ terénu. Velký vliv má také váš způsob a styl jízdy. Při extrémní jízdě nahoru a dolů vyžaduje terén práci vašeho těla. V porovnání se štěrkovou cestou, kde jízda nevyžaduje tolik náročného šlapání, musí vaše tělo na strmé stezce pracovat a zabírat mnohem více. To znamená více práce pro vás, ale méně pro váš pohon a baterii. Tím šetříte kapacitu baterie. A naopak, pokud jedete po štěrkové cestě, nemusíte se tolik namáhat, za to musíte více šlapat do pedálů a to také spotřebovává energii ve vaší baterii.

 

Doporučení pro vás!

Řešení je jednoduché. Soustřeďte se na požitek, kombinujte typ terénu. Jezděte extrémní trasy nahoru, dolů a naopak. Jízda bude zábavnější a váš dojezd to příliš neovlivní.

 

Pro maximální dobrodružství nasaďte přídavnou baterii T.E.C. Pack a vychutnejte si nezapomenutelný zážitek s dvojitou kapacitou baterie 756 Wh!

 

Na celou vzrušující testovací jízdu se můžete podívat ve videu níže.

 

 

Zajímavá vás, jak ovlivňuje dojezd váha jezdce, teplota ovzduší nebo režim asistence? Přečtěte si také výsledky předchozích testů.